Предавање у Косовској Митровици на тему ”Хришћански пост – порука, смисао и значај за живот вечни”

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призрeнског Г. Теодосија, СПЦО косовскомитровичка у Косовској Митровици, започела је циклус предавања током Васкршњег поста.

У препуној сали парохијског дома при храму Светог Димитрија у Косовској Митровици, 12. марта 2022. године, са почетком у 16:30 часова, одржано је прво предавање на темуХришћански пост- порука, смисао и значај за живот вечни. Предавач је био управо наш Епископ, Г. Теодосије.

На почетку вечери, архијерејски намесник митровички, протојереј Ђорђе Стефановић, бираним речима је најавио тему и захвалио се Епископу на доласку.

У току предавања Епископ је подсетио да је прва заповест нашим прародитељима, била баш заповест о посту. Нагласио је: ,,Када постимо, ми имамо завет са Богом, а знате ли шта значи данас имати уговор или савез са неким јаким, поготово са Богом?! Има ли шта веће за једног човека, за један дом, за једну породицу, ако је успостављен завет са Богом, а то је немогуће урадити без поста“. Епископ, у светлости реченог, истиче: „Господ тражи принос од нас самих, онако како је он на жртву принео себе за спасење свих нас. Пост није само неједење; треба да постом хранимо душу своју“.

Такође, навео је параболу о царинику и фарисеју и упозорио да ако се  гордимо у свом посту, да нам такав пост неће бити на спасење и упутио  на врлину смирења.

Епископ је у наставку предавања о смислу и значају поста, говорио наводећи примере Светих Отаца. Између осталог, подсетио је на ранохришћанску праксу да новац који се уштеди током поста, треба поклонити удовицама, сирочићима и онима којима је потребан.

Пред сам крај предавања, Епископ је подсетио колико је важна Света Тајна Причешћа и да се треба у време поста што чешће причешћивати.

Присутни су на крају предавања, имали прилику да постављају питања свом Епископу и да учествују у дискусији.

У оквиру циклуса предавања током Васкршњег поста, најављено је предавање које ће се одржати 19. марта 2022. године, на тему: О Св. Григорију Палами (Просвети таму моју). Предавач ће бити Високопреподобни Архимандрит о. Иларион, игуман манастира Драганац.