Прослава Рођења Св. Јована Претече Ивањдан – Крст од 6 метара постављен на Малом Звечану на црквишту из ранохришћанског времена

Данас је широм Епархије Рашко-призренске прослављен празник Ивањдан – дан рођења Св. Претече и Крститеља Господњег Јована. Епископ Рашко-призренски служио је Св. Литургију у манастиру Бањска уз саслужење игумана манастира Бањске и Девиних Вода протосинђела Данила и Фотија. После Св. Литургије и крштења које је обављено у манастиру Владика Теодосије је учествовао у освећењу крста високог 6 метара који је постављен на месту где се планира обнова древне ранохришћанске светиње, цркве Св. Великомученика Димитрија по коме је Митровица и добила име.

У свечаном обреду освећења часног крста који је служио Епископ Рашко-призренски Теодосије уз саслужење свештенства митровичког архијерејског намесништва и у присуству грађана Косовске Митровице, Звечана и околине, у суботу на Светог Јована Пророка и Претече постављен је крст у близини древне тврђаве на Малом Звечану. Крст је висок 6 метара и тежак је око 300 килограма, а постављен је на узвишењу поред  нађених остатака ранохришћанског храма који је посвећен Светом великомученику Димитрију.
„Часни крст је непобедиво наше оружје. Часним крстом се бранимо од свих видљивих и невидљивих непријатеља. Св. цар Константин, угледавши крсно знамење на небу чуо је глас – ‘Овим побеђуј. Побеђуј непријатеље своје, да они не би победили тебе’,“ рекао је Владика Теодосије. „Овај крст треба да буде опомена да чувамо свето Косово и Метохију, земљу коју нисмо ни стекли ни купили, него смо је наследили од својих светих предака, и имамо обавезу и дужност да све то што смо наследили сачувамо и предамо будућим поколењима. Гледајући овај часни крст и остатке храма који је овде постојао, то нас још више обавезује да истрајемо, останемо и опстанемо на нашем светом Космету.“
У подножју крста налазе се остаци ранохришћанског храма Светог Димитрија по којем је Косовска Митровица, уз Сремску и добила име, а после рата и новоизграђени градски храм. Откопавања цркве из првих година нове ере су се вршила протеклих неколико година. Пронађено црквиште (ИX-X век) из византијског периода налази се у рејону Малог Звечана, односно под древним градом Звечаном. Са узвишења пружа се широк поглед на више страна – према Косовској Митровици, Косовом Пољу, Проклетијама, Чакору, обронцима Копаоника и Мокре Горе.
Према предању Св. Краљ Стефан Дечански био је сахрањен на овом месту 1331 да би после његове Св. мошти биле пренесене у његову задужбину у Дечане где до данас почивају.
(Коссев, ЕРП, Радио-контакт плус)