Прослава славе Св. бесребреника Козме и Дамјана у манастиру Зочиште

С благословом Мјестобљуститеља Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске, Митрополита Амфилохија, Викарни Епископ Липљанси Теодосије служио је данас  Св. Литургију у манастиру Зочиште, где је свечано прослављена и зимска слава Св. бесребреника Козме и Дамјана. Епископу Теодосију саслуживали су протојереј-ставрофор Миленко Драгићевић, парох великохочки, игуман црноречки протосинђел Јован, јеромонах Алексеј из манастира Св. Јована, јеромонах Андреј и јерођакон Петар из манастира Високи Дечани, уз учешће око 200 верника који су испунили цркву и део манастирске порте.

С благословом Епископа Теодосија на Св. Литургији је беседио је протосинђел Јован црноречки који је говорио о данашњем јеванђељу – причи о милостивом Самарјанину и чудима које су чинили и још чине Св. Врачи. Протосинђел Јован је и сам служио Богу у овој светињи пре рата и развио живу духовну активност међу верним народом. Након Св. Литургије Епископ Теодосије је пресекао славски колач и честитао славу игуману манастиру протосинђелу Стефану и његовој братији, обративши се присутном верном народу беседом у којој је говорио о животу Св. бесребреника и обнови манастира Зочиште који је молитвама својих светих заштитника опет оживео и засјао верном народу. Владика је нагласио да манастир опет врши своју мисију преко обновљеног братства на челу са о. Стефаном и да представља велику потпору народу у овом делу Метохије. На крају данашњег славља протосинђел Стефан са братијом приредио је ручак за све присутне.

This text will be replaced

Беседа игумана црноречког о. Јована 7 МБ

Након прославе у манастиру Зочиште, Викарни Епископ Теодосије посетио је српске старице које живе уз храм Пресвете Богородице у Ђаковици. Благодарећи напорима који се улажу за обнову овог храма, црква је већ готово сасвим завршена и постављен је нови мермерни под. Ускоро ће овај храм бити и освећен, тако да ће се овде поново служити Св. Литургија као што је био случај пре 2004. године, када је стари храм на овом месту у потпуности запаљен и разорен.