Прослава Успења Пресвете Богородице у Манастиру Грачаница

Празник Успење Пресвете Богородице – Велика Госпојина, данас је свечано прослављена широм Епархије Рашко-призренске. Овај празник храмовна је слава манастира Грачанице, Девича, Соколице и Успенског манастира у Ђаковици, храма Богородице Љевишке у Призрену и сада порушене Богородичине цркве у Мушутишту код Суве Реке и многобројне друге цркве.

Централна прослава празника одржана је у манастиру Грачаница где је уз учешће великог броја верника Св. Литургију служио Епископ рашко-призренски г. Теодосије. Епископу су саслуживали архијерејски намесник митровични, протојереј Ђорђе Стевановић, јереј Дарко Маринковић, јереј Јован Цветковић, као и ђакон Братислав Богдановић. Св. Литургију певале су грачаничке монахиње, заједно са игуманијом ове свете обитељи, схи-монахињом Теодором. Литургији су такође присуствовали и представнци локалних самоуправа.

“Празник Успење Пресвете Богородице заузима место међу богородичиним празницима, као што Васкрс заузима међу Господњим празницима. Богородица је заштитница свих људи, брза помоћница, која је увек присутна у нашем животу, када год јој се помолимо. Ми данас вапимо Пресветој Богородици да нас заштити јер је она моћна и силна и страшна непријатељима нашим, али је потребно имати веру и потребно је у смирењу себе и свој живот и све оно са чиме се суочавамо у овом животу препустити Богу”, истао је у беседи владика Теодосије.

Након Св. Литургије Владика је повео Литију око храма, а потом благословио славски колач. На крају свечаности игуманија манастира мати Теодора са сестрама за све госте приредила је трпезу љубави