Прославе Светог Саве широм Епархије Рашко-призренске

У Ораховцу прослављен Свети Сава

Извор: КИМ

У Ораховцу је свечано прослављена школска слава Свети Сава. Литургију служио јереј Срђан Јеринић.

Како јавља Оливера Радић из Ораховца освећени су славски колачи, а деца су се и причестила. Славске колаче принели су Сава Уламовић и Крста Шарић из Ораховца, а за наредну годину јавио се Марко Шарић из Ораховца.

Деца из ОШ ,,Доситеј Обрадовић и из вртића ,,Наша радост,, припремила су програм у цркви. Отац Срђан је освештао и славске колаче у школи које су у име Гимназије Ораховац принели директор Сава Гарић, а у име ОШ,,Доситеј Обрадовић,, Душко Чукарић.

У школи је кувана врућа ракија за све који су дошли да просветарима честитају славу. А синоћ су деци у Ораховцу и Великој Хочи подељени пакетићи које су донели  парохијани цркве Пресвете Богородице из Штудгарда у Немачкој.

Савиндан свечано обележен у Грачаници

Извор: КИМ

У основној школи “Краљ Милутин” у Грачаници свечано је обележена школска слава – Свети Сава. Ученици су извели пригодан културно-уметнички програм посвећен првом српском просветитељу и архиепископу Светом Сави.

У присуству бројних ђака и наставника обављено је и свечано сечење славског колача. Сечење славског колача обавио је приштински парох, отац Стево Митрић.Честитајући овај велики празник школску славу, отац Стево је казао да смо сви данас ученици великог српског просветитеља.

“Свети Сава је знао да смо ми мала земља која се оружјем не може бранити већ интелигенцијом односно памећу уз своју православну веру и благослов Божји од сила које су желеле да прођу кроз Балкан, а који им је уствари само успутна станица”, казао је отац Стево.

Директор ОШ “Краљ Милутин” у Грачаници Глигорије Стојановић у изјави за Радио КИМ је казао да је велика част да ова школа, буде домаћин обележавања славе свих ђака и наставника.

“Као и сваке године обележавамо дан нашег великог просветитеља, реформатора српске цркве и школе Светог Саве као своју славу коју сви Срби не само на Косову и Метохији обележавају данас“, казао је Стојановић.

У наставку свечаности приређен је музичко поетски програм у коме су учествовали ученици и наставници ове школе.

Овогодишњи домаћин школске славе Душан Јосифовић предао је колач свом колеги Владимиру Марковићу из Грачанице.