Прослављена храмовна слава манастира Гориоч

У манастиру Гориоч код Истока свечано је прослављена храмовна слава свети Николај Мирликијски Чудотворац. Свету Литургију служио је Епископ рашко-призренски Теодосије уз саслужење ђакона Братислава Богдановића.

Након што је благословио и преломио славски колач са игуманијом манастирa мати Мартом и сестрама, Владика Теодосије је подсетио на лик светог Николаја и његово милосрђе и љубав којом је задобио божанску благодат.

Манастир Гориоч је метох манастира Високи Дечани и налази се на узвишењу Бела Стена, северозападно од градића Истока, на Косову и Метохији. Манастир у оквиру свог комплекса има цркву Св. Никола, манастирски конак и звоник.

По народном предању саградио га је Св. Краљ Стефан Дечански и посветио Св. Николи у знак захвалности за исцељење својих „огорјелих“ очију, по чему је манастир и добио име (горе очи – Гориоч).

Стара црква Св. Николе у Гориочу, из 14. века, није сачувана, а на њеним темељима је обнављана у XVI и XVIII веку као и почетком XX века. Реч је о једноставној, једнобродној цркви у којој се чува 11 икона сликаних у XVI, XVII и XVIII веку. Остале грађевине у манастиру: конак, звоник и чесма саграђени су касније