Свечано прослављен Михољдан у Великој Хочи код Ораховца

У Великој Хочи, недалеко од Ораховца, свечано је данас прослављена сеоска слава, празник преподобног Киријака Отшелника – Михољдан и завршетак овогодишње бербе грожђа.

Свету архијерејску Литургију у порти црквеСвете Ане, поред сеоске школе,служили су Викарни Епископ Липљански Јован и Епископ Рашко-призренски Теодосије уз саслужење монаштва и свештенства Епархије.Након Св. Литургије благословен је и преломљен славски колач, а потом одржан културно-уметнички програм који су за присутне припремила деца из ОШ „Светозар Марковић“ из Велике Хоче.

Епископ рашко-призренски Теодосије  у беседи се захвалио Господу што је на Михољдан окупио народ у Великој Хочи.„Ово је дан када се сви сабирамо у заједници и љубави како би заблагодарили Богу за све плодове и дарове које нам даје и заиста мештани овог села благодаћу својом и захваљујући Господу Богу и дан данас постоје“, казао је епископ Теодосије.

Он је додао да је данашњи дан посебан за све како због празника Михољдана тако исто и због мештана Велике Хоче јер у најтежим данима у историји Срба на Косову и Метохији опстају на овом простору. Епископи, свештенство и гости су потом посетили и Дечанску виницу где их је дочекао и угостио монах Марко Дечанац, а потом им је послужен и славски ручак.

На Михољдан се традиционалоно обележава и крај овогодишње бербе грожђа. Како кажу становници Велике Хоче ова година није била повољна за производњу грожђа, али су и поред тога вино и ракија доброг квалитета. Локални произвођачи вино и ракију већином продају у Великој Хочи јер и нарочито због тренутне безбедносне ситуације нису у могућности да пласирају своје производе на друго тржиште.

Велика Хоча је метохијско место са 13 средњевековних цркава и један од најпознатијих винарских региона у Србији, још од времена Стефана Немање када су се на овом простору налазио метох манастира Хиландара. Ово је данас једино преостало српско село у ораховачкој општини. Многи виногради су од 1999. опустошени а чокоти већим делом посечни. Због небезбедности виногради се обрађују само у кругу од 500 метара.