Свечано прослављен празник Св. Пророка Јеремије и отворен новоподигнути дом здравља у Гораждевцу код Пећи

У Гораждевцу, селу надомак Пећи, и највећем српском насељу у Метохији данас је свечано прослављена сеоска слава Св. Пророка Јеремије коме је посвећена једна од најстаријих српских цркава-брвнара из 14. века (на гораждевачком гробљу). Након Св. Литургије коју је у храму Рођења Пресвете Богородице служио Епископ Теодосије уз саслужење свештенства пећког краја, Владика је са верним народом кренуо у свечану литију до оближњег гробља и цркве-брвнаре посвећене Св. Јеремији где је извршено благосиљање воде и славског колача.

Данашња свечаност у Гораждевцу била је посебно значајна јер је након литургијског славља и пријема у црквеном конаку извршено и свечано отварање новог Дома здравља који је саграђен новчаном помоћи Владе Републике Србије и општине Соколац у Републици Српској, на земљишној парцели коју је за потребе народа уступила Црква. Након отварања новог дома здравља потписана је и повеља о братимљењу Гораждевца и Соколца, да би свечаност била настављена културно-уметничком манифестациојом под називом "Сабор Св. Јеремије 2013".

Поред угледних гостију, представника општине Соколац и канцеларије за КиМ Владе Србије, данашњим свечаностима присуствовали су и представници више других општина из Србије и Републике Српске као гости Милоша Димитријевића, председника СО Пећ. Свечаности су присуствовали и припадници КФОР-а.  Гости су потом обишли сеоску школу, а након тога за све присустне домаћини су припремили славски ручак.

Владика Теодосије, заједно са г. Димитријевићем и домаћинима из Гораждевца захвалио се свима онима који су допринели изградњи новог дома здравља, посебно Влади Србије која је и овим показала своју бригу према српском народу у овим крајевима, а потом и гостима из Републике Српске који су братски и овај пут показали солидарност и истину да православни Срби где год живели осећају солидарност као деца Св. Саве. Нови дом здравља биће од великог значаја за побољшање здравствених услуга за Србе у овом делу Mетохије, а нарочито повратничка села у Пећком региону.