Свечано прослављен празник Св. Теоктиста, Краља српског Драгутина, у манастиру Ђурђеви Ступови код Новог Пазара

У манастиру Ђурђеви Ступови код Новог Пазара свечано је данас прослављен празник ктитора-обновитеља ове светиње Св. Краља српског Драгутина, у монаштву монаха Теоктиста. Прослава овогодишње ктиторске славе почела је претходне вечери када је игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава са дечанским монасима донео део моштију преподобног Теоктиста у манастир Ђурђеви Ступови где су их сачекали игуман манастира Герасим са бројним свештенством, монаштвом и верним народом рашке области. Св. мошти су свечано у литији унете у храм, а потом је одслужено и празнично бденије.

На дан празника Св. Литургију служио је Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије уз саслужење девет свештенослужитеља. Пре Литургије Владика Теодосије је благословио велику икону Светитеља пред којом се налази део моштију. Након Св. Литургије и ломљења славског колача протосинђел Герасим са братијом припремио је за све присутне трпезу љубави.

Св. Краљ Драгутин, у монаштву Теоктист, обновио је ову светињу коју је подигао пре њега Св. Симеон Немања, саградивши припрату и капелу у улазној кули где се налази и гроб светитеља. Након што је манастир запустео свете мошти преп. оца Теоктиста су однете из манастира и ово је први пут након обнове ове светиње у наше време да се један део моштију овог великог светитеља и покајника поново налазе у Ђурђевим Ступовима.

Пренете мошти краља Драгутина (РТС)

Део моштију краља Драгутина пренет је из Дечана у Ђурђеве ступове. Владавина Стефана Драгутина упамћена је као посвећена вери и цркви. Из манастира Дечани пренет је део моштију краља Драгутина на трајно боравиште у манастир Ђурђеви ступови код Новог Пазара.

Мошти су пренете на манастирску и ктиторску славу Ђурђевих ступова, које је 1171. године подигао Стефан Немања, а касније доградио Краљ Драгутин. Владика рашко-призренски Теодосије служио је свету архијерејску литургију, којој је присуствовао велики број верника. Освештана је и икона краља Драгутина. Краљ Драгутин је владао од 1276. до 1282. године. За то релативно кратко време много је помагао цркву и живео строго, скоро испоснички. Поред осталих подигао је цркву св. Ахилија у Ариљу и ту је сачуван његов портрет из 1296. године. Пре смрти Драгутин се замонашио и добио име Теоксит. Остатак живота провео је живећи испоснички и чинећи добра дела. По својој жељи сахрањен је у манастиру Ђурђеви ступови.