Свечано прослављен Тројичин дан – храмовна слава Сопоћанске царске лавре

У манастиру Сопоћани данас је свечано прослављен Тројичин дан, храмовна слава ове царске лавре, задужбине Св. Краља Уроша. Св. Литургију служио је Епископ Рашко-призренски Теодосије уз саслужење свештеника и свештеномонаха Епархије Рашко-призренске. И на овогодишњу славу манастира окупили су се верници из Рашке области и севера Косова, као и монаштво из суседних манастира како би сви заједно литургијски прославили Тројичног Бога и поделили радост храмовне славе овог древне лавре. Након Св. Литургије и вечерње службе са коленопреклоним молитвама, које је читао Владика Теодосије, одржана је празнична литија са благосиљањем воде и славског колача кога је Владика Теодосије преломио са домаћинима славе.

Обраћајући се верном народу Владика је говорио о духовном значају Педесетнице на коју је силаском Св. Духа у виду огњених језика рођена Црква Христова. Владика је такође нагласио значај духовне мисије манастира Сопоћани и његовог братства које је важан стуб Цркве и потпора верном народу на просторима Рашке области. У знак признања за досадашње духовне подвиге и верност Цркви Владика Теодосије је данас одликовао игумана манастира јеромонаха Теоктиста чином протосинђела. Након богослужења, отац Теоктист и братија манастира приредили су за свештенство и верни народ свечану славску трпезу у манастирској трпезарији.