Свечано прослављена девета годишњица повратка прогнаних Срба у Осојане

Поводом девете годишњице повратка српских прогнаника у метохијско село Осојане Св. Литургију у парохијском храму Св. Арх. Гаврила служио је јеромонах Иларион из манастира Високи Дечани уз саслужење јереја Михајла из Пољске Православне Цркве. Свету Литургију у којој је учествовало преко стотињак верника певао је хор православних верника из Пољске који ових дана са својим свештеником борави у посети Косову и Метохији.

Након Свете Литургије одржана је свечаност поводом девете годишњице повратка Срба у Осојане у којој је учествовао Викарни Епископ Липљански Г. Теодосија као и делегација Владе Србије на челу са Министром за Косово и Метохију Гораном Богдановићем и државним секретаром Министарства Оливером Ивановићем.

После свечаног ручка који су организовали становници села Осојане заједно са председником општине Исток Драгољубом Репановићем приређен је пригодан културно-уметнички програм у основној школи "Радош Тошић" са традиционалним песмама и фолклорним играма са Косова и Метохије. У програму је учествовао и хор верника из сестринске Православне Пољске Цркве.

Осојане представља један од ретких примера успешног повратка Срба у Метохију. На простору некадашње месне заједнице, која је поред овог обухватала и неколико оближњих села, пре рата живело је око 2.450 Срба, док их је данас око 400.

Председник општине Исток Драгољуб Репановић истакао је да општина од свог оснивања има три приоритета, повратак, изградњу инфраструктуре и одрживи развој. У томе је општина Исток добар пример на Косову, јер поред седам села у којима су опстали Срби у одређеном броју, повратак је реализован у још шест, тако да постоји укупно 13 села са српским становништвом.

Државни секретар Оливер Ивановић рекао је да Осојане представља изузетак и добар пример по питању повратка. „Ово је несумњиво добра прича, место где су људи дошли, добро се организовали, а држава и међународне институције у томе помогли. Школа је пуна деце, а град Београд ће следеће године помоћи изгрању обданишта, јер је припоритет да њихов повратак и живот учинимо одрживим“, рекао је Ивановић.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић је рекао да влада Републике Србије има намеру да пре свега улаже у пољопривреду у општини Исток. „Ми смо у општину Исток у последњих 10 месеци уложили 10.000.000 динара, преко разних социјалних давања, улагања у путеве и комуналне службе. Наша је обавеза да помажемо људе који су се вратили. Обилазећи Осојане и Жач хтео сам да поручим да су Срби пружили руку помирења и да сви све проблеме морамо решавати на миран и трезвен начин. Доста нам је сукоба и трвења, судбина нам је предодредила да живимо заједно, једни поред других и што пре то будемо схватили биће у интересу свих нас. Држава Србија и косовски Срби спремни су за мир и компромис“, поручио је министар Богдановић.

Епископ Теодосије изразио је велику радост што су се српски повратници вратили и у друга метохијска села поред Осојана. "Црква је овде да помогне нашим повратницима, као што је то чинила од првог дана, и искрено верујемо да ћемо једино вером у Бога и слогом успети да се одржимо на овим просторима и обновимо преостала напуштена села. Обновом храма у Осојанима, храма Св. Апостола Петра и Павла у Истоку где је већ постављен нови свештеник у обновљеном парохијском дому, као и отварањем народне кухиње у Видању Црква даје и свој допринос да се охрабре повратници и обнове своје домове.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Владика Теодосије: Сами ћемо организовати чување светиња

КИМ РАДИО, 8. август 2010. год.

Током посете Осојану, на девету годишњицу од почетка повратка у ово метохијско село, владика липљански Теодосије осврнуо се и на актуелно преузимање надлежности КПС-а над обезбеђењем манастира Грачаница.

„Већ више од 10 година војници КФОР-а чувају наше највеће светиње и они су урадили велики посао. Они имају некакав свој процес који спроводе смањивањем броја војника и сматрају да више не треба да обезбеђују манастире, већ да то треба да преузме КПС полиција. Не можемо спречити КФОР да престане са чувањем манастира, али исто тако, они нас не могу натерати да Косовска полиција змени војнике КФОР-а, зато што они нису исто", казао је владика Теодосије.

Он је истакао да Срби у Метохији имају велике проблеме од кад их је КФОР напустио.

"Бојим се да је то тихи притисак да Срби напусте овај простор, а бојим се да се то исто чини и са манастирима“.

Одговарајући на новинарско питање да ли то значи да ће манастири и цркве на Косову и Метохији остати без заштите, владика Теодосије је одговорио:

„На неки начин ће остати без заштите, бићемо принуђени да се сами организујемо као што је то било у току рата када су наше манастире чували наши пријатељи и братство, макар и дежурали. Можда ћемо морати да правимо неке нове капије и зидове, да се скупимо и заштитимо. Не могу да кажем како ће се ствари одвијати убудуће, али мораћемо да останемо у нашим светињама и делимо њихову судбину“, казао је владика Теодосије.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић је казао да је команданта КФОР-а Маркуса Бентлера обавестио да се на терену још увек нису стекли услови за тако нешто.

„Видећемо, у наредном периоду, да бар они манастири и цркве који су у албанском окружењу и даље буду обезбеђивани од стране КФОР-а. Ово што се десило никоме не иде на част и не иде у правцу смиривања ситуације и дијалога. Једнострана одлука КФОР-а може само да пробуди неповерење Срба према Албанцима и међународној заједници“, рекао је Богдановић.