Свештеници и верни народ после недељне Литургије одслужили су молебан у цркви Св. Апостола Петра и Павла у Броду код Штрпца

Протојереј ставрофор и намесник призренског архијерејског намедништва о. Синиша Миленковић данас је са још два свештеника и двадесетак верника посетио цркву св. Апостола Петра и Павла у селу Брод, општина Штрпце и том приликом одслужили молебан.

Била је ово прилика да се верни народ и деца окупе у овој светињи у којој су се вековима молили њихови преци и заблагодаре Господу.

Садашњи храм изграђен је на темељима старе цркве  која се помиње у турском попису у области Бранковића  из 15. века са свештеником Ђурђем. Тада је у попису забележено 38 српских домова. Током зулума у наредним вековима Срби из Брода су се повлачили према Сиринићкој жупи и настанили се у суседна села,  понајвише у село Вича.  Црква  је обновљена 1991. године прилозима и трудом верника Сиринићке жупе.

Једнобродна црква са полукружном апсидом  и сводом, покривена каменим плочама, слична је десетинама других српских храмова подигнутих широм Косова и Метохије. Током израде тунела провода воде за локалну хидроценралу уништен је извор лековите воде који се налазио на 10 метара од храма. Захватањем воде на сам дан храмовне славе – Петровдан – многи људи су добијали Божјом помоћу вид.

После 1999. године  црква је била више пута мета локалних албанских екстремиста.  Храм је обијан, ломљењи су крстови на храму и 2012. исписивани графита ОВК и ломљена ограда храма 2023. год.

Верни народ се сваке године обично окупља на храмовну славу у овој црквици и тада се служи Литургија. За празник цркву обезбеђује косовска полиција и КФОР, а у току године ову и остале српске прсвославне цркве обилази ОЕБС, а косовска полиција из Штрпца редовно патролира и извештава  парохију у Штрпцу о евентуалним променама.