Света Архијерејска Литургија, литија и благосиљање славског колача у Косовској Митровици поводом градске славе – Митровдана

Светом Архијерејском Литургијом, која је почела у 8 часова и коју је служио Епископ рашко-призренски г. Теодосије, уз саслужење монаштва, свештенства и Црквеног хора “Бранислав Нушић”, у Храму Светог Димитрија у Косовској Митровици почело је обележавање градске славе Митровдана.

Литургији у храму Светог Димитрија у Косовској Митровици присуствовао је велики број грађана а највише деце.

Са благословом Владике Теодосија, беседу у храму је одржао отац Андреј игуман манастира Црна Река.

Он је рекао да је Свети Димитрије кроз цркву и у цркви кроз све дане нашег искушења, а црква то сте ви , то су сви људи који живе од установљења цркве до данашњег дана.

“Свети Димтрије се прославио чудима, великим чудима, пре свега тиме што је одбранио многе градове, славни град Солун неколико пута где се и налазе његове мироточиве мошти. Одбарнио их је од најезде незнабожаца и свих који су били противнички расположени. Одбранио је и овај град Косовску Митровицу, и сигуран сам да је уз његову помоћ град пребродио многе невоље”, рекао је отац Андреј.

“Синоћ смо били на свечаној академији која је била можда најсвечанија у мом животу, зато што су на њој учествовала деца. Оно што смо видели трба да нас радује, да се деца у овом граду уче да воле свога светитеља. То је гаранција будућности , не само овог града него и будућности српског рода свуда, а нарочито на Косову и Метохији”, реако је.

На крају беседе честитао је градску славу Светог Димитрија грађанима Косовске Митровице и свима који славе и окупљени су данас , пре свега око нашег Епископа и свештенства које овде служи.” Срећна слава свима, а нарочито деци!”, овим речима завршио је беседу отац Андреј игуман манастира Црна Река.

Литургији је поред председника Привременог органа општине Косовска Митровица Александра Спирића, градоначелника Митровице и Зубиног Потока у оставци Милана Радојевића и Срђана Вуловића, потпредседника Српске листе Игора Симића, присуствовао заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Борислав Тајић.

После литургије, окупила су се прво деца, формирала се литија која је кренула градским улицама. Освећење и резање славског колача обавиће се код споменика Кнезу Лазару.

Извор: Радио Митровица север