СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ СВ. НИКОЛЕ У ПРИШТИНИ

У суботу, 22. маја, Епископ рашко-призренски г. Теодосије, служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Св. Николе у Приштини. Епископу су саслуживали протојереј Станиша Арсић, јереј Зоран Гођевац, ђакон Влајко Гођевац, као и ђакон Братислав Богдановић.

У својој беседи, Епископ Теодосије је подсетио на чудесно житије Св. Николе, на његово трпљење и љубав коју је имао према својим ближњима, као и на велика чудеса која је учинио.

Такође, Владика  Теодосије се осврнуо и на актуелна дешавања везана за захтев Приштине да се четири споменика наведена на Унесковој листи светске баштине (манастир Високи Дечани, Пећка патријаршија, манастир Грачаница и Богородица Љевишка) уклоне из групе ризичне категорије:

„Данас смо сведоци нечега врло парадоксалног, да други присвајају наше храмове. Зашто то чине? Зато што немају своје и онда им је потребно да присвајају оно што није њихово да би тако градили свој идентитет, да би на тај начин показивали да и они ето имају културу“, рекао је владика Теодосије.

Владика је подсетио и на то да се у нашим храмовима молимо не само за себе, него за све људе.

„Призивамо мир, призивамо љубав и на тај начин сведочимо ко смо и шта смо. Али ми се тог свакако не бојимо, нити томе придајемо велики значај, шта неко прича, неутемељено, прича ради приче, али сви други извори, историјски говоре да наше храмове и наше служење и боравак у њима и живот наш на Косову и Метохији потврђује да су ти храмови дом молитве и да нам припадају и да ће тако бити и у будућности“.

Литургији у цркви Светог Николе у Приштини присуствовало је неколико десетина верника, што расељених и мањи број оних који су остали да живе у том граду.