Света архијерејска Литургија у селу Кућане код Рашке

На духовски понедељак, 21. 6. 2021. године, Епископ рашко-призренски, г. Теодосије, служио је Свету Архијерејску Литургију у селу Кућане код Рашке. Епископу су саслуживали свештеници митровичког и новопазарског намесништва, као и свештеници Епархије жичке.

Светој Литургији је присуствовао велики број верника, који су дошли да заједно са Епископом прославе храмовну славу.

Домаћин ове године је био мештанин овог села, господин Срђан Трифуновић, који је са својом породицом примремио свечани ручак за све присутне.

ДУХОВСКИ ПОНЕДЕЉАК

После Христовог Вазнесења Његови ученици су остали у Јерусалиму и у једној соби на Сиону често су се окупљали и заједно се молили Богу очекујући с нестрпљењем обећанога Утешитеља, Духа Светога, који од Оца исходи. Место Јуде Искариотског међу дванаесторицом, коцком је било попуњено Матијом. На Педесетницу сви су били заједно, кад хука испуни сву кућу и показаше се огњени језици који се спустише на сваког од апостола. Изашавши на кров од куће, проговорили су и проповедали окупљеном народу језицима које до тада нису знали, тако да су их сви окупљени, и Јевреји и иноверни, разумели. Три хиљаде људи на овај дан поверовало је проповеди апостола и крстило се. Овај дан се сматра даном рођења Цркве Христове.