Света Литургија и парастос свештеномученицима Урошу и Луки Поповићу

„Ако заборавим тебе, Јерусалиме, нека ме заборави десница моја“.           (Пс. 136:5)

У понедељак, 21/8. фебруара, на дан када Српска Православна Црква прославља Светог Теодора Стратилата и Св. Саву другог, у храму Светих Апостола Петра и Павла у Тутину служена је Света Литургија, а по завршетку Свете Литургије парастос свештеницима Урошу и Луки Поповић, паросима добрињском и суводолском, и Јаблану Раковићу. Литургију је служио архијерејски намесник новопазарски, протојереј Саво Шмигић уз саслужење јереја Влајка Гођевца, надлежног пароха тутинског.

Свештеници Урош и Лука као и младић Јаблан (дечак од 17 година) мученички су скончали овоземаљски живот пре 79 година 21/8. фебруара 1943.године, за време Свете Службе. Те 1943. године док се у храму Светих Апостола Петра и Павла служила Света Литургија, у храм су упали муслимани, присталице балистичких покрета основаних у Албанији, под вођством Салка Ганевића и убили ова три служитеља Божија, а затим се над беживотним телима иживљавали.

Ми се и данас кроз молитву сећамо ових немилих догађаја, али не препуштамо забораву жртву ових мученика.

Молитвено сабрање улепшало је предивно појање Игуманије и сестара манастира Брњак.