Света Литургија у Великој Хочи на празник Светог Трифуна

Поводом празника посвећеног Светом Трифуну, 14. фебруара 2023. године, у капели винице манастира Високи Дечани у Великој Хочи, Eпископ рашко-призренски Теодосије, служио је празничну Литургију. Народ и виноградаре овога краја позвао је на молитву и пост, те одупирање од искушења. Предвиђено је да се обележавање празника настави орезивањем чокота и свечаним ручком поводом градске славе Ораховца.

Литургији, коју је уз саслужење свештенства и монаштва Епархије рашко-призренске служио владика Теодосије, присуствовали су мештани Велике Хоче и Ораховца, а међу њима било је и доста деце. Овај крај познат је као виноградарски, а већина мештана бави се производњом вина и ракије.

„У духу, истини и правди, љубави јесте и Свети мученик Трифун кога данас славимо и овде ова капела у конаку метоха дечанског у овом селу посвећена је Светом Трифуну јер је он заштитник виноградара. Он је заштитник и свих оних који несебично служе Богу и који љубе Бога“, каже владика напомињући да је Свети Трифун био и исцелитељ.

Владика је у беседи казао да и у данашње време као и некада давно има оних који су спремни да пострадају за Христа и да прослављају његово име. Нагласио је да су у послератним годинама многи пострадали на Косову, а међу њима и монаси ове Епархије и то само зато што се нису одрекли Христа.

„Они су нама свећа која нам показује пут којим ми треба да ходимо. Шта поводом празника Светог Трифуна у капели винице манастира Високи Дечани која је посвећена овом свецу Господ данас од нас највише очекује и тражи. То је да имамо љубави и да смо несебични. Не можемо мислити на себе само, а све друге занемарити“.

Напоменувши да ускоро почиње Васкршњи пост, владика је указао да је време праштања.

„Ја бих вас све замолио да будући у каквом времену живимо и шта нас све окружује и каква искушења данас имамо, нарочито ми на Косову и Метохији да сви запостимо Велики часни пост. То је добро за све нас као народ Божји који служимо Богу, а исто тако је добро за свакога понаособ. Пост даје здравље и души и телу“.

Истакао је да су преци за нас сачували и нама предали све што су имали, те да би исто требало да учинимо и ми сами.

„Све то што смо примили да сачувамо, а не можемо то да чинимо ако не будемо свесни свега што имамо и што смо примили и што би требало да предамо нашој деци. Не можемо то да учинимо ако у себи немамо силе Божје, снаге Божје да се одупремо свим овим искушењима овога света иљудима који нас зову на други пут, и који нас наговарају да идемо другим путем, а не Христовим путем“, казао је владика у беседи.

У капелици је пререзан и славски колач, а мештани Ораховца и Велике Хоче који овај дан прослављају као градску славу наставиће током дана обележавање празника.

Владика Теодосије након литургије: Велика Хоча симбол опстанка

„Село Велика Хоча је за све нас који данас живимо на Косову и Метохији симбол нашег опстанка“, казао је владика Теодосије након службе у капели Дечанске винице поводом Светог Трифуна.

Наглашавајући да је ово село средњовековно, нагласио да виногради али и светиње које се овде налазе опстају урпкос тешким временима за српски народ, посебно у Метохији.

„Данас смо се сабрали овде да сужимо Свету Литургију, да се на првом месту помолимо Богу, да затражимо помоћ Божју да нам Господ да снаге и силе и истрајности и храбрости да опстанемо на овим просторима, на то нас обавезују ове светиње, то нас обавезују наши преци који су живели у тежем времену и понели су већи крст а нису посустали. Не смемо ни ми данас. Носимо свој крст али морамо да знамо да нисмо сами, да је Господ са нама и да су многи упрли очи у нас и да нас подржавају али хоће да ми овде положимо свој животни испит, да опстанемо и да славимо Бога и ову свету косовскометохијску земљу и ове винограде, да се помолимо Светом Трифуну“, рекао је Владика Теодосије.

Извор: Kossev.info