Свети Краљ Стефан Дечански свечано прослављен у Манастиру Високи Дечани

На данашњи дан, 24. новембра 2021.године, наша Света, Православна Црква прославља великог угодника Божијег, Светог Краља Стефана Дечанског. У манастиру Високи Дечани, данас је свечано прослављен Свети Краљ, заштитник овог манастира.

Свету архијерејску Лигургију служио је Епископ рашко-призренски г. Теодосије уз саслужење свештенства у свештеномонаштва, како из Епархије рашко-призренске, тако и из других епархија наше Цркве. За певницом су појали ученици и професори призренске богословије, као и братство манастира.

Након прочитаног Јеванђеља,  архимандрит Сава, игуман манастира, обратио се верном народу беседом, у којој је подсетио на подвиге и мучеништво које је свети Краљ претрпео током свог земаљског живота и говорио о мучеништву као сведочењу вере Христове.

Након прочитане замвоне молитве, и након благосиљања славског колача и жита, Епископ Теодосије је честитао славу игуману и братији Манастира и свима који данас славе, изразивши истовремено дубоко жаљење што косовске институције нису дозволиле долазак др Петра Петковића, директора канцеларије за КиМ Владе Србије, и његових сарадника на славу у Дечане.

Данашња прослава  завршена је заједничком трпезом у великој манастирској трпезарији, коју је за госте спремило братство манастира.