Свети оче Николаје, моли Бога за нас!

Празник Светог Николаја Чудотворца, у народу познатији као Никољдан, свечано је прослављен у храмовима широм Епархије рашко-призренске.

Посебно је свечано било у манастиру Гориоч код Истока, који овог дивног Светитеља прославља као свог заштитника. Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије, уз саслуживање јеромонаха Нектарија, сабрата манастира Високи Дечани.

Након благосиљања славског колача, Епископ Теодосије је честитао славу сестринству ове свете обитељи. Игуманија Марта, заједно са сестрама , уприличила је трпезу љубави за све присуте који су својим присуством увеличали данашњи дан.

Свечано је било и у Приштини, која такође прославља Светог Николаја као заштитника. У храму посвећеном Св. Николи, Литургију је служио владика Иларион, викарни Епископ Његове Светости.

„Данас сви који путују треба да застану и да се помоле Светом Николи. По древном обичају, лађе су се заустављале да одају пошту овом светитељу, заштитнику путника. Сви смо путници у овом свету, путујемо непрекидно. А да ли путујемо ка луци или ка пучини, то од нас зависи . И кад се питамо: ко смо ми и ко сам ја, треба да се сетимо ове свете литургије и да одговоримо: Ово сам ја! Данас, на овом месту, и то сам што јесам, зато што сам заједно с Богом, кога видим, удишем и осећам, заједно са браћом, заједно са мојим родом”, беседио је владика Иларион.