Свети Василије Острошки – заштитник града Лепосавића

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Теодосије служио је свету архијерејску Литургију, на празник светог Василија Острошког Чудотворца, у храму посвећеном овом великом светитељу православља у Лепосавићу.

Град Лепосавић такође прославља светог Василија Острошког као свога заштитника.

Епископу Теодосију овом приликом је саслуживало и Његово Преосвештенство Епископ Иларион, викарни Епископ Његове Светости Патријарха Српског г. Порфирија, свештеници из више епархија наше Цркве, многобројни верни народ међу којима су били и представници општинске власти града Лепосавића, као и представници Канцеларије за Косово и Метохију.

У току Свете Литургије Епископ Теодосије је у чин презвитера рукоположио ђакона Жарка Митровића, а чином протопрезвитера одликовао јереја Југослава Марјановића.

Након прочитаног Јеванђеља, Епископ Иларион је беседио речима:

,,Драга браћо и сестре, драга децо, данашњи празник све нас је сабрао, овде у у овом граду, у храму посвећеном Светом Василију Острошком Чудотворцу, данас славимо 20 година од освећења овога храма у коме се сабирамо да бисмо испунили реч Христову: ,, Где је двоје или троје сабрано у моје име, ту сам и ја међу вама “ , тако је Господ заповедио да имамо заједничку молитву, да сабрани и јединствени у имену Његовом, у вери, заповестима Божијим молимо Бога и тражимо, не оно што је пролазно и земаљско колико оно што је вечно, небеско. Данас славимо Светога Василија Острошког, Херцеговачког, Црногорског и Свесрпског, митрополита, архијереја Божијег, који је живео у тешком времену ропства Српског на овим просторима, много теже време него ово наше у коме ми живимо, али он је са вером у Бога, силом Божијом побеђивао не само физичке непријатеље, видљиве, него и оне невидљиве, подвизавао се, молио, постио, са сузама се Богу обраћао за свакога човека, за слогу, за мир у народу своме, и Господ му је помагао кад је год то требало. И не само за живота, него је Свети Василије остао наш заштитник и молитвеник све ово време, велики покровитељ, велики је дар Божији што смо имали таквог светитеља, архијереја и што га данас имамо. Острог, у коме почивају његове Свете мошти јесте наша бања витеза, долазе ту многи и болесни и они оптерећени, обремењени да би своје бреме предали светитељу, да би њега молили за исцељење, за утеху, за напредак, за децу, све оно што је потребно! И светитељ бива брзи помоћник! Никога није оставио оставио ко му је се обратио за помоћ, тако и ми, браћо и сестре, данас, живећи у овом времену, рекао бих, нимало лаком, пуном искушења и опасности, а највећа опасност за све нас овде јесте да, не дај, Боже, нестанемо са ових простора, са наше очевине, дедовине, оно што нам је предато, треба да сачувамо и да то и ми, даље, предамо деци, јер је то завештано, то је од Бога купљено многим сузама и знојем и крвљу, многи нису жалили свој живот да би сачували ову груду земље зато треба да имамо веру, а да се највише уздамо у Бога и у светитеља његовог, да нам Господ дометне оно што ми немамо и да нам Господ да ону силу коју ми немамо, јер је његова сила поразила овај свет, сила Васкрсења, победа над победама! И Господ зна шта нам је потребно, али је рекао: ,, Иштите прво Царство Небеско! “ и ако ми, прво, будемо живели по Богу и ако будемо слушали реч Његову и заповест Његову, и ако будемо имали слоге и љубави, и ако смо несебични, то нарочито треба да знају они који воде овај народ и у држави и у цркви, да треба да будемо несебични, да треба да служимо народу и цркви и онда ће нам Бог помоћи! Неће нас Господ оставити, јер је Он рекао: ,, Имаћете многе невоље у свету, али не бојте се, ја сам победио свет и ја сам са вама у све дане живота вашега! “ То су Христове речи и те речи нас држе и крепе, овде, на Косову и Метохији! И молитве светитеља, и пре свих, молитве Светога Василија Острошког који је заштитник овога храма, његових свештенослужитеља, који је заштитник овога града и свих његових житеља, имамо највећег светитеља у нашем роду, највећег Чудотворца и не треба да се плашимо, они који прете и који могу споља да нам науде и нашкоде, али не могу нашкодити нашој вери и нашој души ако смо Божији и ако смо с Богом. Нек је срећан и Богом благословен данашњи празник и данашњи јубилеј, нек је срећна слава општини и овом граду, нарочито деци која су се данас сабрала у великом броју и причестили! Нека нам Свети Василије подари небески благослов, био је он велики благослов роду нашем за живота, али рекао бих, још већи благлослов после његовог живота, његове свете мошти а имамо део његових светих моштију, овде, његове руке, која нас благосиља и заиста је то велики дар и благослов за овај град, за нашу Епархију, за наш народ, и за цело наше Косово и Метохију! Христос воскресе! Ваистину воскресе!“

Након прочитане заамвоне молитве Епископ Иларион је благословио славски колач и жито, након чега је кренула Литија улицама Лепосавића.