Свети великомучениче Георгије моли Бога за нас!

На радостан и достојанствен начин јуче смо прославили храмовни празник Св. Великомученика Георгија Победоносца у саборном храму у Призрену.

Свети Георгије је слава и оближњег малог храма Св. Георгија Руновића и крсна слава нашег Епископа Теодосија. Више од стотињак верника и посебно много деце учествовало је у Светој Литургији коју је служио Владика Теодосије уз саслужење десет свештеносллужитеља из наше Епархије и уз певање призренских богослова.

Након литије око храма у којој су деца, монахиње и верници носили иконе, а свештеници свете мошти, међу којима је и део моштију Св. Георгија, по благослову Епископа игуман дечански архимандрит Сава је благословио славске колаче и жито и одржао пригодну беседу.

У беседи је посебно поменуто да је Призрен данас пролећно процветао. У лигургијској радости евхаристије пројављује се не само локална црква, већ васцела Црква Христова која живи и живеће док год је Свете Литургије и посебно наших светиња на Косову и Метохији које нас окупљају.

И заиста храм Св. Георгија из 1850. који је 2004. године био запаљен пример је Васкрсења Христовог, јер из пепела се подигао као феникс и поново сија у свој својој лепоти и светлости окупљајући верни народ који се у овом граду вековима моли, опстаје и живи. Данас је, истина, остало само неколико старих Призренаца у граду, али ту је наша парохија са свештеником о. Јованом и наша Богословија која представља најјачу потпору нашој Црки на просторима Косова и Меотхије и посебно у овом граду.

Славље је завршено послужењем за све госте и ручком у згради Епископије рашко-призренске и у Богословији. Владика Теодосије је као домаћин свима захвалио на труду што су дошли и показали да се о Косову и Меотхији највише бринемо тако што долазимо у наше светиње и показујемо да оне нису само историјски споменици, већ жива места литургијског окупљања, места у којима се духовно уздижемо ка небу. Уз радосни тропар Св. Великомученику Георгију изражена је жеља свих присутних да се и догодине окупимо и славимо великог хришћанског мученика и сведока љубави Божије, Св. Георгија.