У манастиру Девич свечано прослављен Свети Јоаникије Девички

У среду, 15. новемра 2021. године, када наша Света Црква прославља Светог пророка Авакума, Светог цара Уроша и Преподобног Јоаникија Девичког, Епископ рашко-призренски, г. Теодосије, служио је Свету архијерејску Литургију у Манастиру Девич. Епископу су саслуживали свештеници и свештеномонаси Богомспасаване Епархије рашко-призренске.

Владика Теодосије је беседио о животу Светог Јоаникија и о његовим подвизима:

,,Данас прослављамо Преподобног Јоаникија Девичког, необичног светитеља, који је у средњем веку заблистао на овим просторима у роду српском. Само љубав неизмерна према Богу, одвојила га ја од дома својих родитеља, у Црноречку пустињу, где се прво подвизавао у пећини, а затим дошао у ове шуме и у једној шупљој букви нашао себи станиште.. Није му било потребно да има богатство земаљско, јер је он био исуњен оним непролазним Христовим благом, оним богатством које не пролази и које не пропада, за које Господ рекао да лопови не могу да украду и да рђа не може да квари”.

Епископ Теодосије је честитао славу сестринству манастира, речима благодарности, јер упркос разним искушењима, сестринство остаје верно Светом Јоаникију и његовим моштима.

,,Највећа захвалност што је овај манастир жив и што се у њему богослужи, јесте управо мати игуманији и сестрама, на које је Свети Јоаникије пренео љубав према Богу и према светињи. Оне су верне овој светињи, као што невеста бива верна женику своме. Ни по цену смрти, нити било каквих невоља, оне не помишљају да напусте ово свето место, чиме свима нама дају пример шта значи бити веран Богу и како му служити”.

Директору канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије, др Петру Петковићу, који је требао да присуствује Светој Литургији у манастиру Девич, власти привремених институција у Приштини су поново забраниле улазак на КиМ. Владика Теодосије је изразио забринутост и дубоко жаљење због ове одлуке  косовских институција.