У Пасјану свечано прослављен празник Свете мученице Босиљке пасјанске

На дан када Српска Православна Црква прославља Свету мученицу Босиљку, 26. октобра. 2022. године, у Пајсану је служена Света Архијерејска Литургија.

Свету Литургију служио је Епископ рашко- призренски г. Теодосије, уз саслуживње новоизабраног Епископа новобрдског Илариона, свештенска и верног народа Епархије рашко-призренске. За певницом су појали монаси манастира Драганац, монахиње манастира Грачаница и манастира Кончул.

Након прочитаног Јеванђеља, новоизабрани Епископ новобрдски Иларион беседио је речима:

,,Данас смо се окупили  да се сви заједно наслађујемо у изболним плодовима који долазе из извора јединог и Истинитог Бога и да пијемо од оне воде која нас води у вечни живот. И то се сабирамо тамо где су струје благодати, које човек вером својом треба да прими. Ако човек нема вере, он не може да отвори своје биће да би примио благодат, да би примио силу. Бог је Љубав преизобилна која се преизобилно излива. Али природа љубави је таква да не врши насеље, не намеће се било коме. Тако видите и овде у јеванђељском догађају, Господ Христос, како је то и често бивало за његова живота на земљи, био је притешњиван од људи било му је тешко. Једном ће чак да каже „роде неверни, докле ћу бити са вама, докле ћу вас трпети?“ Он је трпео тескобу и физичку и духовну, будући жалостан и жалостећи се због пада људског и због слепила људског. И тако Господа Христа многи притешњавају, али Његова благодатна сила, ненаметљива сила љубави не може да изађе. Тек када се коснула да приђе жена која је имала вере,  сила је изашла из Њега. И то томе Бог препознаје своје слуге. Није је ни видео, а препознао је. Али она је учинила  један искорак, успела је да пређе ту границу. То је ова жена која болује од течења крви, слабо створење, понижено и изневерено. Такве жене су се сматрале за нечисте и било им је забрањено да присуствују јавним скуповима. Ова жена, јунак овог догађаја је имала вере и љубави у Господа, и њена љубав је била јача од свих правила и од наслеђеног учења. Она је у лику Христовом препознала да је Он старији од свега што су је људи научили. И зато је својом вером ушла у простор Новог Завета, тамо где је савршени закон Љубави. А није случајно да се баш овај одломак чита када прослављамо Свету Босиљку, која је слаб женски сасуд. Њена вера и јединство са Господом Христом које је наследила од оца и мајке, помогли су јој да претрпи све муке и невоље којима је била изложена, иако је имала свега 15 година. У овој Светој Цркви се причешћивала  и прослављала Бога. Та сила која је изашла из Бога и дошла у њу, јер је била вером отворена, та сила је засенила сву муку која је њу задесила. И ево у ове дане наше када смо некако слаби и потиснути, није нам се Господ јавио кроз некога Војводу моћнога, него баш кроз некога ко је био слаб и скрајнут, али који је и у својој слабости побеђивао. Апостол Павле Говори ,,Сила моја у немоћи се показује савршена“. У немоћ се види да то није човечија сила, нечо заиста Божија сила.“

Светој Литургији је поред велико броја верника присуствовао и директор Канцеларије за Косово и Метохију др Петар Петковић.

Након Свете Литургије, пререзан је славски колач, а након тога је је у порхи храма у Пасјану преиређен културно-уметнички програм.