Васкрс у Манастиру Грачаница

’’После најтамније ноћи освануо је најсветлији дан у историји рода људског. После Великог петка грануо је Васкрс. Ово се догодило како је видовити Господ наш рекао и прорекао. Осуђени Христос јавио се као Судија света.

Избијено и убијено тело Његово оживело је. Попљувано лице засветлило се као сунце. Место трнова венца – круна Цара над царевима. Место осамљености – војске су га анђелске окружиле. Место десетак разбеглих ученика – пола милијарде следбеника славе га данас. Место тесног гроба – стотине хиљада посвећених му храмова по свој земној планети.

Обнажено тело обукло се у славу небесну. Љуте ране засијале се као звезде. Крв из рана непрестано се још точи у милионе путира – животворно пиће верних! Унакажен од убоја јавио се у красоти невиђеној. Оковани роб показао се свемоћним Господарем неба и земље. Бездихани мртвац открио се као Животворац. Одбачен од људи – посведочен као једини Спаситељ људи. Продан за тридесет сребреника постао је мерило свих вредности. Стандард свега доброга!’’(део беседе вл. Николаја на Васкрс, 1946).

Највећи и најрадоснији хришћански празник, Васкрсење Господа Исуса Христа, свечано се прославља у свим храмовима Епархије рашко-призренске.

У манастиру Грачаница, Епископ рашко-призренски, Г. Теодосије, служио је поноћну литургију, на којој се причестио велики број верника, а посебно деце.

За певницом су појале монахиње манастира Грачаница, а на литургији су били присутни и представници локалних самоуправа.

’’Непознати сад је најпознатији. Загонетни – сад је Кључ свих загонетки. Најудаљенији – сад је најближи сваком срцу људском. Погребени праведник васкрсао је. Неправедно осуђен од људи постављен је од Бога за Судију живих и мртвих. Нараштај за нараштајем опијао се Њиме. Племе за племеном прилазило је к Њему. Народ за народом поклањао се Њему. Царства курјачка уступала су место царству Јагњетовом. Крвожедна племена паганска, очишћена Његовом крвљу, уздигла су буктињу Божије истине и братољубља. Континенти онда непознати, насељени су сада са стотине милиона хришћана.’’