Саопштење поводом лажи и клевета појединих монаха-немонаха са Косова и око Косова

Игуман и монаси Манастира Црне Реке, као и настојатељ и монаси Манастира Св. Архангела код Призрена, а уз њих и њихов главни ментор, свргнути и стављени под суд, јеромонах/архимандрит Симеон Виловски, не престају са лажима и клеветама, којима прљају лице и скрнаве име Великомученичког Косова и Метохије и ове распете Епархије. Због своје нечисте савести говоре о „угрожености целе концепције монашког живота на Косову“. Читај: сопствену нечисту савест због непоштовања канонског поретка Цркве и самим тим гажења својих монашких завета, проглашавају за „угроженост“, а уствари управо они (све скупа њих тридесетак, у односу на далеко већи број канонски уредног и монашки послушног мушког и женског монаштва на Косову и Метохији) јесу ти који угрожавају прави монашки позив и живот на Космету.

Конкретно, јуче 16. марта 2010, у Црној Реци су поцепали, донети им од Архијерејског Намесника Новопазарског, позив Епископа Администратора да дођу у Грачаницу и изјаве да прихватају одлуке Патријарха и Св. Синода (које ево већ цео месец, не само што не прихватају, него и изругују јавно и по својим прљавим сајтовима), иначе ће сносити канонске последице свога цркворазорног бунтовништва и ширења узнемирења и раскола по недужном народу ове Епархије и изван ње.

У Манастиру Св. Архангела код Призрена, нису ни прихватили, донети им од Архијерејског Намесника Призренског, позив да се појаве у Грачаници. У једним новинама пак, истога 16. марта, жале се како су „остављени“, како их „нико не посећује“, и како „донете одлуке (Синода) могу да узнемире ионако малобројне Србе који живе у Призрену и околини“, и како „нико не контактира с нама и ми немамо коме да се обратимо“! Подсећамо да је овај Манастир посетио лично Епископ Администратор, у пратњи још двојице Епископа и неколико свештеника у Недељу Православља (21. фебруара), али се пред њима појавио само настојатељ Бенедикт и нико други од монаха. Сутрадан се на прљавим сајтовима ових и неких других одметника појавио текст „Инвазија на Манастир Св. Архангела“! Ови монаси-немонаси кажу да „размишљају да заувек напусте ову православну Светињу због лоших услова живота“. Еда Богда да то учине што пре, да ослободе од њих окупирани Свети Манастир и дозволе о. Михаилу из Призрена и другим монасима који би дошли, као и свештеницима и верницима из Призрена, села Новаке и Велике Хоче, да долазе у овај царски Манастир, као и у Саборну Цркву у Призрену (где се редовно служи, а они одвраћају Призренце, међу њима и малу Милицу са мајком, да не иду у Саборни Храм Св. Георгија, као што су прошле године демонстрирали и против Синодске Комисије на челу са садашњим Патријархом Иринејем Нишким, кад су дошли у Призрен да приме обновљене храмове, Двор и зграду Богословије).

Из Епархије Епископ Администратор најављује да ће у Суботу Акатиста доћи да служи у Призренској страдалној Светињи Богородици Љевишкој, и да ће посетити Манастир Светих Архангела.

За Симеона Виловског, познатог лажова и превртљивца, и ухапшеног у Грчкој бегунца са Косова, из ове Епархије се посведочује: да је био примљен за клирика Грчке Цркве, али кад је Митрополит Пирејски г. Серафим дознао о чему и каквом човеку се ради, вратио је сва његова документа Св. Синоду у Београд. Јеромонах С. Виловски је већ поодавно стављен под забрану свештенодејства и против њега се води канонски поступак за рашчињење (а што је била одлука Св. Арх. Сабора још маја 2006. године).

Инфо-служба Епархије Рашко-призренске

Призрен-Грачаница, 17. март 2010. год.