Шеф ЕУ канцеларије У приштини г. Самуел Жбогар најоштрије осудио вандалске нападе на српска гробља

Жбогар осуђује вандализам на гробљима

Приштина, 21 Јануар 2013

Самуел Жбогар, шеф Канцеларије Европске уније и Специјални представник ЕУ на Косову, осуђује најновији талас вандалских радњи усмерених против српских гробаља. "Низ догађаја на Косову у последњих 24 часа показују да неки људи сматрају оправданим изражавање свог беса због уклањања споменика ОВПМБ у Прешеву, рушењем гробаља широм Косова где су Срби сахрањени.

Без обзира на разлоге за такве радње, оне су потпуно неприхватљиве. Стога осуђујем ове акције у  најоштријем смислу и позивам све грађане да покажу уздржаност и зрелост. Не постоји већи кукавичлук него ићи против остатака сахрањених људи због решавања проблема међу живима. Мртви се требају поштовати, сахранити и дозволити им да почивају у миру. Апсолутно не би требало да се толеришу такви нељудски поступци.

Апелујем на власти да спрече такве окрутности превентивним мерама и санкцијама.А изнад свега позивам све људе Косова добре воље и разума да утичу на јавну расправу да се такве погрешне и неетичке радње зауставе једном заувек."

ОСТАЛЕ ОСУДЕ ВАНДАЛСКИХ НАПАДА НА ГРОБЉА:

У саопштењу Еулекса се наводи да треба осудити сваки вандализам и сваки други облик насиља.

"Мирни протест је нормална појава у сваком модерном, демократском друштву, али намерно скрнављење гробља и верских објеката треба да буде апсолутно осуђено. Еулекс позива градјане да поштују закон и да се уздрже од свих насилних радњи", наводи Еулекс.

У саопштењу се истиче да Еулексова полиција и тужиоци пажљиво прате ситуацију у сарадњи са Косовском полицијом и Кфором и изражава спремност да помогне и подржи локалне институције владавине права, ако за то буде било потребе.

Кфор је вечерас најоштрије осудио скрнављење надгробних споменика на Косову и Метохији.

У саопштењу достављеном Тањугу, Кфор је поздравио јасне осуде тих инцидената од здраворазумних људи који не желе повратак насиљу које се догодило у прошлости. "Ово је тренутак када свака одговорна особа треба да спречи довођење у питање репутације Косова. Само они који поштују друге заслужују поштовање. Не дозволите да мала група појединаца штети вашем међународном угледу", наведено је у саопштењу.

Кфор оцењује да се демократија процењује на основу способности да се дозволи изношење различитих мишљења на миран начин и обезбеди да све заједнице и њихове баштине буду очуване и поштоване. Кфор очекује да сваки лидер било сеоски, општински, владајући или опозициони снажно осуди те, како наводи, срамне акте и спречи даље инциденте.

Амбасада САД у Приштини саопштила је да схвата значај уклањања споменика ОВПБМ у Прешеву и изразила жаљење што је тај чин изазвао насилну реакцију на Косову. "Сједињене Државе са жаљењем гледају на овакву употребу насиља и осудјују репресалије против споменика, цркава и припадника заједнице косовских Срба које су се десиле током прошле ноћи. Не само да ови напади подривају дух мултикултурализма на Косову, већ погадјају и заједнице на Косову због одлуке која је донета у Београду", наведено је у саопштењу. САД су позвале грађане Косова да поштују мировне вредности и да покажу уздржаност

УНМИК је осудио серију инцидената широм Косова и истакао да овакве акције наносе штету европским аспирацијама Косова и супротне су универзалним вредностима.

Како се наводи у саопштењу, УНМИК је изразио очекивање да се идентификују починиоци тих дела, као и да се предузму превентивне мере ради спречавања нових сличних инцидената. УНМИК је позвао лидере свих заједница на Косову да предузму акције које ће умањити тензије и појачати поштовање владавине закона за припаднике свих заједница на Косову.

——————

ЗАХВАЛНОСТ ЕПАРХИЈЕ:

Епархија Рашко-призренска искрено захваљује свима онима који су осудили насиље и изразили солидарност поводом вандалског таласа уништавања српских гробаља на Косову и Метохији, дипломатама у Приштини и међународним представницима из више земаља у свету. Епархија се искрено нада да ће једногласна међународна осуда варварских напада на Косову и Метохији доћи и до оних који морају да једеном увиде да се насиљем и уништавањем не може градити ни просперитет ни савремено друштво у 21. веку. Најновија збивања на Косову и Метохији само су показала да оно због чега Срби зазиру данас на овом простору није илузија или нетрпељивост према Албанцима већ управо неспремност значајног броја косовских Албанаца да толеришу људе друге нације и вере и престану да уништавају хришћанске споменике којима се диви читав свет.

Слике запаљених крстова ужасавају све цивилизоване људе а посебно хришћане Европе јер 1700 година након Миланског едикта и слободе која је дарована хришћанима на једном делу Европског континента води се рат са часним крстом и хришћанским симболима.